| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | a63b23ffb2eebc9ca3a14c369b615ca623bb20f7 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T00:53:29Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T01:10:52.84293197Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260429.16 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.16/0 |
| upload-time | 2026-04-29T08:01:23Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.9µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.71GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.55GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.71GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.63GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.16GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.61GB ±10% |
| [Geomean] | 5.74GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.68GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.55GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.83GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.28GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.41GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.76GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 446M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 565M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 297M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 455M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 557M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 279M ±12% |
| [Geomean] | 417M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.56G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.90G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.7G ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.69G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3G ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.4G ±35% |
| [Geomean] | 12.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 384M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 210M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 354M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 382M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 211M ±33% |
| [Geomean] | 305M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 799M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 981M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 460M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 899M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 988M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 438M ±38% |
| [Geomean] | 721M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.12G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.02G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28G ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.29G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.36G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.75G ±134% |
| [Geomean] | 4.28G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.0k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.93k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 661k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.5k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 669k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.1k ± 2% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 174M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 177M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 2% |
| [Geomean] | 203M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.74G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 25.4G ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.81G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.8G ±72% |
| [Geomean] | 15.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 146M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 182M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 184M ±36% |
| [Geomean] | 162M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 332M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 319M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 320M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 324M ±12% |
| [Geomean] | 324M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.91G ±104% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 917M ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.82G ±114% |
| [Geomean] | 1.35G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.87k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 1% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 412k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 1% |
| [Geomean] | 709k |