| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | a63b23ffb2eebc9ca3a14c369b615ca623bb20f7 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T00:53:29Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T04:41:07.405889477Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260429.21 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.21/0 |
| upload-time | 2026-04-29T10:23:29Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.3µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.45GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.46GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.02GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.05GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.73GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.12GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.69GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.17GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.55GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.13GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.56GB ± 0% |
| [Geomean] | 7.77GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 55.6M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.93M ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.88M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 57.3M ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.56M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.68M ± 9% |
| [Geomean] | 12.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.97G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.46G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.21G ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.77G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.47G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.12G ±10% |
| [Geomean] | 2.16G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.6M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.70M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.4M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.70M ± 0% |
| [Geomean] | 3.53M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 150M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.80M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 171M ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.98M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 12.3M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 351M ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 89.2M ±135% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 393M ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 131M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.85M ± 4% |
| [Geomean] | 53.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.96M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.42M ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.98M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.99M ±10% |
| [Geomean] | 3.56M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.40G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.26G ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.42G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.11G ±12% |
| [Geomean] | 1.29G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.33M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 733k ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.70M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 800k ±25% |
| [Geomean] | 1.07M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |