| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b8e0cb88c8070dda4231f9a04c7ba33762976da9 |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T19:59:50Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T05:38:38.917716888Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260429.23 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.23/0 |
| upload-time | 2026-04-29T11:11:52Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.33GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.15GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.27GB ±26% |
| [Geomean] | 3.79GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.31GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.18GB ±32% |
| [Geomean] | 5.30GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.47GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.32GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.19GB ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.23GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.10GB ±21% |
| [Geomean] | 7.40GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 216M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 210M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.1M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 215M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 214M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.9M ±57% |
| [Geomean] | 87.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.56G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.10G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.83G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04G ±89% |
| [Geomean] | 4.10G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 186M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 166M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.72M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 183M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 147M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.73M ± 6% |
| [Geomean] | 42.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 351M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 71.4M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 354M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 66.2M ±51% |
| [Geomean] | 201M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.25G ±83% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.21G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 129M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.56G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.31G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 121M ±53% |
| [Geomean] | 829M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.60k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.34M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 797k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.34M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 793k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 456k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.75M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 129M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.42M ±76% |
| [Geomean] | 34.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.13G ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05G ±90% |
| [Geomean] | 3.56G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 104M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 99.0M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.51M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 50.4M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 191M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 44.8M ±69% |
| [Geomean] | 96.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 834M ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 103M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 848M ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 91.4M ±64% |
| [Geomean] | 286M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 795k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 791k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.16M |