| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | ec5ebece414661dd9341d8b06afda3fa71545c2f |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T14:20:52Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T14:27:27.34242455Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260429.41 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.41/0 |
| upload-time | 2026-04-29T20:00:25Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 38.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.26GB ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.78GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.92GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.17GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.39GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.74GB ± 2% |
| [Geomean] | 5.42GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.21GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.17GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.61GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.25GB ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.54GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.50GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 220M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 220M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.3M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 217M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 221M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.2M ±12% |
| [Geomean] | 93.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.67G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.04G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.3G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.65G ± 7% |
| [Geomean] | 4.55G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.72M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 183M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.74M ± 5% |
| [Geomean] | 43.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 374M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 72.8M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 372M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.6M ±10% |
| [Geomean] | 216M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.13G ±102% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.14G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 124M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.72G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.41G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 154M ±13% |
| [Geomean] | 857M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.0k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.54k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 787k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 787k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 453k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 125M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.69M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.0M ±13% |
| [Geomean] | 38.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.0G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.65G ± 3% |
| [Geomean] | 3.96G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 94.6M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 100M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.40M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 52.7M ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.3M ±16% |
| [Geomean] | 107M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 535M ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 94.4M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.18G ±150% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 126M ±13% |
| [Geomean] | 294M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 787k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 785k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.15M |