| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 58968c79e762bcc5f83fdc5208928be773cf3215 |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:19:24Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T14:06:45.016465577Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260429.49 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.49/0 |
| upload-time | 2026-04-29T21:03:47Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 85.2µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 85.1µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.8µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.43GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.33GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.58GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.97GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.52GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.08GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.59GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.65GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.77GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.00GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.08GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.39GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.64GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 430M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 513M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 306M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 433M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 520M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 312M ±11% |
| [Geomean] | 410M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 10.1G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.6G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.0G ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.62G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.9G ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.2G ±23% |
| [Geomean] | 14.0G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 345M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 322M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 317M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 207M ±27% |
| [Geomean] | 291M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 778M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.01G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 480M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 753M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 936M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 470M ±21% |
| [Geomean] | 707M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.17G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.07G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.97G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.57G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.34G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.95G ±78% |
| [Geomean] | 4.14G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.8k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.02k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.8k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.02k ± 2% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 705k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 706k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.5k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 214M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 245M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 244M ± 4% |
| [Geomean] | 225M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.2G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.9G ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.2G ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 26.5G ±31% |
| [Geomean] | 19.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 143M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 207M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 181M ±35% |
| [Geomean] | 165M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 357M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 343M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 342M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 325M ±12% |
| [Geomean] | 342M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.39G ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.46G ±130% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.50G ±158% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.67G ±125% |
| [Geomean] | 1.95G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.5k ± 2% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.17M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.17M ± 2% |
| [Geomean] | 699k |