| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | f0f2768dffeecf1d68e9a126e41775158f110418 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T15:13:17Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T15:36:03.299039229Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260429.51 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.51/0 |
| upload-time | 2026-04-29T21:12:57Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.1µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.25GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.28GB ±27% |
| [Geomean] | 3.78GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.03GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.20GB ±32% |
| [Geomean] | 5.25GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.30GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.99GB ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.17GB ±21% |
| [Geomean] | 7.36GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 232M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.1M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 221M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 231M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.9M ±68% |
| [Geomean] | 91.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.35G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 933M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.37G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.12G ±116% |
| [Geomean] | 4.24G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.38M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 153M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.49M ±12% |
| [Geomean] | 41.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 66.0M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 367M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 72.7M ±61% |
| [Geomean] | 207M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.34G ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.91G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 117M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.56G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.74G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 127M ±65% |
| [Geomean] | 877M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.0k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 770k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 769k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.0k ± 2% |
| [Geomean] | 448k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.92M ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 139M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.1M ±85% |
| [Geomean] | 36.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 917M ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.10G ±107% |
| [Geomean] | 3.65G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 93.3M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 98.6M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.36M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.2M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 201M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 52.0M ±76% |
| [Geomean] | 99.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 866M ±140% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.40G ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 97.0M ±69% |
| [Geomean] | 320M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 768k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 767k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |