| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | ec5ebece414661dd9341d8b06afda3fa71545c2f |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T14:20:52Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T14:28:53.682830115Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260429.52 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.52/0 |
| upload-time | 2026-04-29T21:20:06Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.8µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.1µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.23GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.55GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.65GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.30GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.46GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.70GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.65GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.75GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.84GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.33GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.96GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.41GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.81GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 442M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 546M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 265M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 444M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 574M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 292M ±14% |
| [Geomean] | 410M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.75G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.8G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.40G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.66G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.3G ± 0% |
| [Geomean] | 10.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 359M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 384M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 217M ±12% |
| [Geomean] | 309M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 792M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 390M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 801M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 448M ±16% |
| [Geomean] | 703M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.20G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.09G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.53G ±198% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.82G ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.14G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.71G ±108% |
| [Geomean] | 3.68G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.91k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 4% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 669k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 673k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.6k ± 4% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 177M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 168M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 8% |
| [Geomean] | 201M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.4G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.37G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.6G ±73% |
| [Geomean] | 14.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 210M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 188M ±20% |
| [Geomean] | 163M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 329M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 329M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 312M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 320M ±10% |
| [Geomean] | 322M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.15G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 493M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 953M ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.76G ±121% |
| [Geomean] | 989M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.06k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.92k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 3% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 3% |
| [Geomean] | 713k |