| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 8b2f069b1418039450ea6cb3e85dc386a46d93cc |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:19:04Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T15:46:04.888273592Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260429.53 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.53/0 |
| upload-time | 2026-04-29T21:20:27Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.51GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.55GB ±33% |
| [Geomean] | 3.90GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.42GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.79GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.32GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.78GB ± 2% |
| [Geomean] | 5.57GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.52GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.56GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.54GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 223M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 235M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.8M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 223M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 233M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.9M ±19% |
| [Geomean] | 101M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.66G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1G ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.51G ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.93G ±78% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.46G ±85% |
| [Geomean] | 4.88G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 162M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.02M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 196M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 168M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.08M ±10% |
| [Geomean] | 46.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 373M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 82.3M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 359M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 100M ±13% |
| [Geomean] | 227M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.39G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.99G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 165M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.10G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.93G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 146M ±56% |
| [Geomean] | 913M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 767k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 772k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 446k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.5M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.7M ±20% |
| [Geomean] | 43.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.35G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.41G ±83% |
| [Geomean] | 4.12G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 110M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 115M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.80M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 204M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.4M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 206M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 76.7M ±18% |
| [Geomean] | 118M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 783M ±140% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 138M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.15G ±157% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 134M ±12% |
| [Geomean] | 359M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 765k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 770k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.14M |