| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | be12fe151cf3866fd61a55a631e30c8f312f48b7 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T14:22:15Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T14:34:08.737082375Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260429.54 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.54/0 |
| upload-time | 2026-04-29T21:24:01Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.1µs ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 91.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.2µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.77GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.55GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.77GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.67GB ± 4% |
| [Geomean] | 5.82GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.01GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.44GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.94GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.49GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.44GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.90GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 435M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 570M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 277M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 439M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 557M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 278M ±20% |
| [Geomean] | 409M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.70G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.2G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.8G ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.92G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.9G ±10% |
| [Geomean] | 11.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 388M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 181M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 379M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 204M ±30% |
| [Geomean] | 294M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 742M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 993M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 404M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 812M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 416M ±37% |
| [Geomean] | 684M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.90G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.53G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.48G ±116% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.65G ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.07G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.65G ±133% |
| [Geomean] | 4.16G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.09k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 10.9k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.09k ± 1% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 670k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 655k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.2k ± 1% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 227M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 162M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 227M ± 7% |
| [Geomean] | 188M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.93G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.6G ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.85G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.8G ±22% |
| [Geomean] | 15.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 124M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 159M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 178M ±34% |
| [Geomean] | 148M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 296M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 295M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 312M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 310M ± 8% |
| [Geomean] | 303M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 701M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.18G ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 816M ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.55G ±126% |
| [Geomean] | 1.18G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.05k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.6k ± 3% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.24M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 3% |
| [Geomean] | 722k |