| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | da36c0eecdc1f156a52f134cada57178da4749ee |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:19:20Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T14:59:52.064572894Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260429.56 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.56/0 |
| upload-time | 2026-04-29T21:48:10Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.0µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 86.0µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.34GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.78GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.81GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.08GB ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.66GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.97GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.12GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.60GB ±10% |
| [Geomean] | 5.80GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.00GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.46GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.05GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.40GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.83GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 432M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 552M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 288M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 425M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 541M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 289M ±18% |
| [Geomean] | 407M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.81G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.4G ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.40G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.4G ±31% |
| [Geomean] | 11.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 339M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 200M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 334M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 206M ±27% |
| [Geomean] | 289M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 753M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 986M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 434M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 819M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 427M ±34% |
| [Geomean] | 705M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.25G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.65G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.04G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.17G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.68G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.62G ±77% |
| [Geomean] | 4.00G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.6k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.06k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 3% |
| [Geomean] | 4.42k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 691k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 699k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.8k ± 3% |
| [Geomean] | 265k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 186M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 178M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 232M ± 5% |
| [Geomean] | 206M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.4G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.4G ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.5G ±75% |
| [Geomean] | 15.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 172M ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 133M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 180M ±30% |
| [Geomean] | 153M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 322M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 310M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 317M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 315M ±12% |
| [Geomean] | 316M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.17G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.21G ±106% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 910M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.74G ±101% |
| [Geomean] | 1.42G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.07k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 716k |