| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 60eb90e6b03f5656bb05f9a887814f69995b1a3e |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T16:07:10Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T16:16:57.168822959Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260429.57 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.57/0 |
| upload-time | 2026-04-29T22:00:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.71GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.70GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.61GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.47GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.29GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.30GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.71GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.6GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.14GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.57GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.5GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.19GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.60GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.83GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 54.2M ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.03M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.06M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 61.1M ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.09M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.85M ± 7% |
| [Geomean] | 12.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.45G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.55G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.83G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.44G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.11G ± 7% |
| [Geomean] | 2.12G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.2M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.94M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.5M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.95M ± 8% |
| [Geomean] | 3.78M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 167M ±172% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.23M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 220M ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.49M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 12.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 350M ±82% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 103M ±194% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 436M ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 153M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.38M ± 4% |
| [Geomean] | 60.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.12M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.15M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.91M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.02M ± 7% |
| [Geomean] | 3.52M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.51G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.39G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.11G ± 6% |
| [Geomean] | 1.28G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.42M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 800k ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.32M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 810k ±14% |
| [Geomean] | 1.05M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 882k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |