| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 60eb90e6b03f5656bb05f9a887814f69995b1a3e |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T16:07:10Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T16:55:05.377054138Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260429.58 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.58/0 |
| upload-time | 2026-04-29T22:30:29Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.25GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.05GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.37GB ±29% |
| [Geomean] | 3.80GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.35GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.29GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.02GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.29GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.23GB ±30% |
| [Geomean] | 5.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.50GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.35GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.95GB ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.06GB ±20% |
| [Geomean] | 7.33GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 223M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 229M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.2M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 226M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 235M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.0M ±58% |
| [Geomean] | 92.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.20G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 17.1G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 921M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.64G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.16G ±80% |
| [Geomean] | 4.35G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 191M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 152M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.94M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 154M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.93M ± 2% |
| [Geomean] | 44.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 376M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 66.3M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 372M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 74.9M ±52% |
| [Geomean] | 209M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.49G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.50G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 112M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.16G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.81G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 127M ±52% |
| [Geomean] | 831M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.3k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 780k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.28M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 771k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 447k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.39M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.80M ±79% |
| [Geomean] | 34.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.6G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 932M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.16G ±81% |
| [Geomean] | 3.82G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 82.4M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 94.8M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.15M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 45.5M ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 51.8M ±70% |
| [Geomean] | 97.1M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.21G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 84.9M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.52G ±182% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 97.3M ±65% |
| [Geomean] | 351M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 780k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 770k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |