| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | f2ec1254ff32fa39f3ce4faf72bbe44eeeeebad9 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T16:04:38Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T17:25:28.751457499Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260429.60 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.60/0 |
| upload-time | 2026-04-29T23:06:30Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.09GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.69GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.09GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.29GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.01GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.10GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.14GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.09GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.15GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.49GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.44GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.58GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.43GB ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.58GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.52GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 54.9M ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.69M ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.65M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 61.4M ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.43M ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.57M ± 7% |
| [Geomean] | 11.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.79G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.01G ±152% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.82G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.05G ±143% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.15G ±23% |
| [Geomean] | 1.90G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.9M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.9M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.67M ± 8% |
| [Geomean] | 3.54M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 157M ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.73M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.32M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 185M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.62M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.32M ± 5% |
| [Geomean] | 12.3M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 259M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 86.4M ±181% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.96M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 267M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 72.4M ±167% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.84M ± 4% |
| [Geomean] | 43.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.70M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.95M ±134% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.01M ± 6% |
| [Geomean] | 2.94M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 975M ±148% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.02G ±149% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.15G ±23% |
| [Geomean] | 1.07G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 473k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.31M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 811k ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.28M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 756k ±19% |
| [Geomean] | 1.01M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |