| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 7076e01d9d450bae9f25be76f45d58cc52e2aad2 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 98e009d6872b6211f649e6d1974d7c8328331c6a |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T17:43:28Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T17:52:59.430717165Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260429.69 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.69/0 |
| upload-time | 2026-04-29T23:36:03Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.61GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.09GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.36GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.98GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.87GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.12GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.88GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.13GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.59GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.21GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.29GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.49GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.54GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 54.8M ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 11.1M ±117% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 6.40M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 49.5M ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.05M ±141% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.18M ±26% |
| [Geomean] | 14.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.61G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.73G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.33G ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.48G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.22G ±142% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.25G ±29% |
| [Geomean] | 2.18G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.7M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.28M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.77M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.3M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.76M ± 3% |
| [Geomean] | 3.55M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 160M ±162% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.3M ±178% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.46M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 120M ±117% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.45M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.45M ± 2% |
| [Geomean] | 13.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 395M ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 184M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.53M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 370M ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 137M ±132% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.02M ± 6% |
| [Geomean] | 63.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 28.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 2% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.69M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.4k ± 2% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.19M ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.06M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.32M ±117% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.46M ±22% |
| [Geomean] | 3.74M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.61G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.33G ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.16G ±119% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.28G ±26% |
| [Geomean] | 1.34G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 620k ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 570k ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 488k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.86M ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 775k ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.16M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 756k ± 7% |
| [Geomean] | 1.06M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 27.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 882k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |