| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 40fa774fffb7ccaddac9ffd3422d6e989d5a684b |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:16:15Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T07:40:43.486560262Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.88 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.88/0 |
| upload-time | 2026-04-30T14:31:15Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.4µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.8µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.24GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.22GB ± 9% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.70GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.43GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.52GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.56GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.36GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.41GB ±13% |
| [Geomean] | 5.74GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.87GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.60GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.34GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.89GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.21GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.80GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 433M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 557M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 275M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 434M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 566M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 280M ±18% |
| [Geomean] | 407M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.80G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.4G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.4G ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.54G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.0G ±71% |
| [Geomean] | 11.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 337M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 380M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 222M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 388M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ±11% |
| [Geomean] | 310M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 889M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 401M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 794M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 397M ±18% |
| [Geomean] | 700M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.27G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.97G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.91G ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.70G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.33G ±153% |
| [Geomean] | 3.37G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 688k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 683k ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.2k ± 2% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 170M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 157M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 5% |
| [Geomean] | 195M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.0G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.8G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.4G ±79% |
| [Geomean] | 14.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 129M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 200M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 211M ± 8% |
| [Geomean] | 165M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 312M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 326M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 312M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 325M ±12% |
| [Geomean] | 319M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±145% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.10G ±194% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 899M ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 476M ±20% |
| [Geomean] | 836M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 3% |
| [Geomean] | 717k |