| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 7076e01d9d450bae9f25be76f45d58cc52e2aad2 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 9e5f0695729c732fab0fed73af266607edc6a414 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:07:11Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T07:47:43.984127249Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.90 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.90/0 |
| upload-time | 2026-04-30T14:39:51Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.7µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.8µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.24GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.34GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.74GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.51GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.55GB ±13% |
| [Geomean] | 5.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.70GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.22GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.22GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.75GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.29GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.65GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 435M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 550M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 290M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 441M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 571M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 289M ±14% |
| [Geomean] | 414M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.58G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.0G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.9G ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.61G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.1G ±65% |
| [Geomean] | 11.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 326M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 357M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 228M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 362M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 388M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 200M ±29% |
| [Geomean] | 301M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 836M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 990M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 436M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 802M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.11G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 436M ±23% |
| [Geomean] | 721M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.93G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.29G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.54G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 2.51G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.44G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.07G ±48% |
| [Geomean] | 3.97G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 685k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 661k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.3k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 160M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 6% |
| [Geomean] | 196M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.6G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.9G ±74% |
| [Geomean] | 14.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 123M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 203M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 131M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 174M ±30% |
| [Geomean] | 154M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 311M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 331M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 310M ± 3% |
| [Geomean] | 318M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.45G ±104% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18G ±151% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 928M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.92G ±96% |
| [Geomean] | 1.32G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.05k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 714k |