| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 7076e01d9d450bae9f25be76f45d58cc52e2aad2 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c0dfc5cb1c0d53d56153fdf809b6b676986a35d2 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:02:09Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T10:12:35.470681483Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.96 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.96/0 |
| upload-time | 2026-04-30T15:33:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.28GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.08GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.38GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.09GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.55GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.56GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.31GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.40GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.25GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.1M ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.73M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.34M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 29.2M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.76M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.13M ±22% |
| [Geomean] | 10.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.56G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.24G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.22G ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.27G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.31G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.11G ± 3% |
| [Geomean] | 2.00G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.28M ± 5% |
| [Geomean] | 1.69M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 91.9M ±146% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.31M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.21M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 70.7M ±232% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.36M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.22M ± 7% |
| [Geomean] | 8.46M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 243M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 68.8M ±180% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.76M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 235M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 82.6M ±195% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 8.71M ±69% |
| [Geomean] | 50.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.36M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.81M ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.48M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.61M ±39% |
| [Geomean] | 3.56M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.19G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.20G ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.26G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.10G ± 5% |
| [Geomean] | 1.19G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 850k ±100% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.09M ±102% |
| [Geomean] | 760k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |