| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | dd29b59a2b8fd3a318f26c3b1304a0250d40b3b7 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:06:32Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T10:48:57.693731724Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.97 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.97/0 |
| upload-time | 2026-04-30T16:24:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.79GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.15GB ±32% |
| [Geomean] | 3.87GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.78GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.40GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.95GB ±33% |
| [Geomean] | 5.36GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.22GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.97GB ±16% |
| [Geomean] | 7.44GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 227M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 228M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 232M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.2M ±97% |
| [Geomean] | 93.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.43G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.54G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.9G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 783M ±114% |
| [Geomean] | 4.45G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 147M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.30M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 196M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 151M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.30M ±13% |
| [Geomean] | 40.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 352M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 91.2M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 59.4M ±84% |
| [Geomean] | 209M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.52G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.01G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 159M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.52G ±85% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.22G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 101M ±75% |
| [Geomean] | 925M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 771k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 771k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 1% |
| [Geomean] | 448k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 148M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.4M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.32M ±136% |
| [Geomean] | 38.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.1G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 785M ±122% |
| [Geomean] | 3.92G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 101M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 95.6M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.42M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 202M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 70.0M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 39.8M ±121% |
| [Geomean] | 103M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.55G ±116% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 128M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.15G ±145% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 73.7M ±105% |
| [Geomean] | 361M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 770k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 770k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |