| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 7076e01d9d450bae9f25be76f45d58cc52e2aad2 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 32a7f800201a283f4d7f3445f3a2253ff9038af8 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:02:58Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T10:49:20.645320162Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.99 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.99/0 |
| upload-time | 2026-04-30T16:30:42Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 48.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 41.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 34.0µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 48.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 41.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.03GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.93GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.56GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.14GB ±38% |
| [Geomean] | 3.61GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.07GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.86GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.24GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ±33% |
| [Geomean] | 5.39GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.55GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.10GB ±23% |
| [Geomean] | 7.33GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 238M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 252M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.9M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 238M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 256M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.7M ±82% |
| [Geomean] | 113M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.50G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 18.2G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.52G ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.06G ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.1G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03G ±108% |
| [Geomean] | 5.14G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 203M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 145M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.98M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 204M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 172M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.04M ± 9% |
| [Geomean] | 45.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 384M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 401M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 108M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 377M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 373M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 97.9M ±54% |
| [Geomean] | 247M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.58G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 206M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.66G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.73G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 177M ±99% |
| [Geomean] | 1.13G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.47k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.16k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.23M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 727k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.24M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 722k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 2% |
| [Geomean] | 430k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 145M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.4M ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 160M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.3M ±100% |
| [Geomean] | 49.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 18.2G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.40G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.9G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05G ±117% |
| [Geomean] | 4.47G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 79.5M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 120M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.42M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 87.2M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 219M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 77.4M ±73% |
| [Geomean] | 130M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.49G ±116% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 180M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.45G ±113% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 138M ±76% |
| [Geomean] | 482M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 27.9k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 725k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.67M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 720k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.10M |