| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | aa62c187491e3e317ed80ca1f930393ca5260299 |
| experiment-commit-time | 2026-04-30T19:30:22Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T19:51:07.527955062Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.11 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.11/0 |
| upload-time | 2026-05-01T01:25:29Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.66GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.32GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.46GB ±31% |
| [Geomean] | 3.86GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.55GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.16GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.43GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.37GB ±31% |
| [Geomean] | 5.34GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.00GB ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.57GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.30GB ±11% |
| [Geomean] | 7.40GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 219M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 228M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.8M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 219M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 231M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.3M ±60% |
| [Geomean] | 92.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.47G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.02G ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.79G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.24G ±91% |
| [Geomean] | 4.32G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 164M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.75M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 187M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 168M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.71M ± 7% |
| [Geomean] | 44.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 69.9M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 341M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 377M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 75.5M ±53% |
| [Geomean] | 211M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.56G ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.30G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 117M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.49G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.44G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 132M ±54% |
| [Geomean] | 861M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.0k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.51k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 785k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 774k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 1% |
| [Geomean] | 451k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.11M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.5M ±81% |
| [Geomean] | 36.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.8G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.01G ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.84G ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.24G ±91% |
| [Geomean] | 3.61G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 104M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 111M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.67M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 199M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 49.1M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 204M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 54.8M ±72% |
| [Geomean] | 102M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.35G ±108% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 686M ±125% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 104M ±69% |
| [Geomean] | 305M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 785k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 774k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |