| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 7076e01d9d450bae9f25be76f45d58cc52e2aad2 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 0222844d523dd0c2285d799d05c7d5b5d8613c8c |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:01:12Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T18:35:07.532282908Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.13 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.13/0 |
| upload-time | 2026-05-01T01:35:32Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 74.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 51.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 74.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 50.1µs ± 3% |
| [Geomean] | 69.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.92GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.51GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.49GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.89GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.54GB ± 2% |
| [Geomean] | 5.58GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.62GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.88GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.49GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.90GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.27GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.51GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 449M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 549M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 337M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 446M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 557M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 331M ±10% |
| [Geomean] | 435M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 10.7G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 19.3G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.0G ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.66G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.7G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.0G ± 4% |
| [Geomean] | 14.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 323M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 243M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 367M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 329M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 246M ± 6% |
| [Geomean] | 306M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 809M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.10G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 544M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 772M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 516M ±23% |
| [Geomean] | 765M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.78G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.94G ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.67G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.71G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.99G ±44% |
| [Geomean] | 4.80G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.72k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 973 ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.71k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.00k ± 2% |
| [Geomean] | 4.23k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 683k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 404k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 58.4k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 686k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 403k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 60.0k ± 2% |
| [Geomean] | 254k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 214M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 259M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 202M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 255M ± 3% |
| [Geomean] | 231M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.7G ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.0G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.5G ±45% |
| [Geomean] | 17.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 213M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 217M ± 7% |
| [Geomean] | 171M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 352M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 366M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 360M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 362M ± 7% |
| [Geomean] | 360M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.33G ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.26G ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.36G ±116% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.36G ±107% |
| [Geomean] | 2.03G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.73k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.72k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.9k ± 5% |
| [Geomean] | 11.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 404k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.11M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 403k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.13M ± 5% |
| [Geomean] | 673k |