| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 73f417a37cd467639d1441cb74191d69a5586031 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T17:57:20Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T22:09:57.551752241Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.17 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.17/0 |
| upload-time | 2026-05-01T03:46:28Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.3µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.0µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.66GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.81GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.46GB ±32% |
| [Geomean] | 3.98GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.38GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.31GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.84GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.34GB ±36% |
| [Geomean] | 5.48GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.21GB ±24% |
| [Geomean] | 7.49GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 224M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.7M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 225M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 236M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.2M ±67% |
| [Geomean] | 102M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.15G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.4G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.57G ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.40G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.8G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.27G ±91% |
| [Geomean] | 4.91G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 185M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 142M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.68M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 162M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.57M ±13% |
| [Geomean] | 42.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 105M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 383M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 81.6M ±59% |
| [Geomean] | 229M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.45G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.85G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 168M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.48G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.73G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 134M ±56% |
| [Geomean] | 942M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.1k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 770k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 766k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 447k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 142M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.7M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.1M ±84% |
| [Geomean] | 44.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.7G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.56G ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.24G ±91% |
| [Geomean] | 4.38G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 88.1M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 104M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.36M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 195M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 83.4M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.4M ±73% |
| [Geomean] | 119M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 899M ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 140M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.22G ±186% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 107M ±67% |
| [Geomean] | 358M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 770k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 763k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |