| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | f43caf87123f8c3bfeaeef2dcc4ecaab9f256118 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:01:29Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T21:32:07.427342446Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.22 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.22/0 |
| upload-time | 2026-05-01T04:23:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.3µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.0µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.24GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.33GB ± 9% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.31GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.65GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.41GB ±12% |
| [Geomean] | 5.61GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.83GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.11GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.87GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.34GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.67GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 445M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 561M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 278M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 439M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 573M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 296M ±15% |
| [Geomean] | 416M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.84G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.9G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.46G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.8G ±72% |
| [Geomean] | 11.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 375M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 229M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 345M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 217M ±27% |
| [Geomean] | 309M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 836M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 398M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 852M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 456M ±15% |
| [Geomean] | 730M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.23G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.48G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.85G ±161% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.13G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.86G ±80% |
| [Geomean] | 3.93G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.0k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 4% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 663k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 680k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.7k ± 3% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 173M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 2% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.0G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.7G ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.2G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.5G ±79% |
| [Geomean] | 14.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 206M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 125M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 187M ±31% |
| [Geomean] | 159M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 327M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 317M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 311M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 326M ± 8% |
| [Geomean] | 320M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.22G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 819M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 899M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68G ±100% |
| [Geomean] | 1.11G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 712k |