| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 7076e01d9d450bae9f25be76f45d58cc52e2aad2 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 8546a501366bfdb575197dc8de887cf36b5efdfc |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T17:54:11Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T21:40:18.356187392Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.24 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.24/0 |
| upload-time | 2026-05-01T04:33:25Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.9µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.4µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.7µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.7µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.25GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.53GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 9% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.70GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.48GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.84GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.15GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.49GB ±15% |
| [Geomean] | 5.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.69GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.25GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.93GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.15GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.23GB ±12% |
| [Geomean] | 7.67GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 443M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 540M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 294M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 434M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 574M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 293M ±13% |
| [Geomean] | 415M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.35G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.4G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.2G ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.95G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.4G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.9G ±10% |
| [Geomean] | 11.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 371M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 361M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 207M ±31% |
| [Geomean] | 304M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 798M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 445M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 790M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.14G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 451M ±19% |
| [Geomean] | 736M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.72G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.62G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.19G ±109% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.60G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.44G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.11G ±99% |
| [Geomean] | 4.01G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 3% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 677k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.9k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 688k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.9k ± 3% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 177M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 240M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 165M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 2% |
| [Geomean] | 201M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.31G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.8G ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.3G ±73% |
| [Geomean] | 14.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 142M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 217M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 126M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 180M ±35% |
| [Geomean] | 163M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 349M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 347M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 324M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 332M ± 9% |
| [Geomean] | 338M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 638M ±100% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.98G ±157% |
| [Geomean] | 1.08G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9k ± 3% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 3% |
| [Geomean] | 709k |