| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | e137885d6831d7f196c2401034938b3fc2f6d7c6 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T17:53:54Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T23:17:16.435329966Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.25 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.25/0 |
| upload-time | 2026-05-01T04:36:54Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.23GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.07GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.31GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.23GB ± 6% |
| [Geomean] | 3.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.40GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.04GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.04GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.20GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.62GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.34GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.42GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.37GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.24GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 37.0M ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.30M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.74M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.9M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.20M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.96M ±23% |
| [Geomean] | 8.77M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.31G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 899M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.27G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 950M ±22% |
| [Geomean] | 1.80G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.88M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.38M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.15M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.87M ± 7% |
| [Geomean] | 1.44M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 138M ±98% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.90M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.84M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 69.7M ±225% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.91M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.84M ±16% |
| [Geomean] | 8.10M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 250M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.41M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 11.2M ±255% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 240M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.51M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.90M ±174% |
| [Geomean] | 19.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.03M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.76M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.07M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.87M ±46% |
| [Geomean] | 2.93M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 896M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 940M ±21% |
| [Geomean] | 1.02G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 462k ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 567k ±29% |
| [Geomean] | 523k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |