| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 87fe5fafbacac634646e8177c9df07a6805cf2d0 |
| experiment-commit-time | 2026-05-01T01:28:14Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T02:37:04.417412811Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.40 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.40/0 |
| upload-time | 2026-05-01T08:11:10Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.67GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.29GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.77GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.92GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.38GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.14GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.44GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.29GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.77GB ± 2% |
| [Geomean] | 5.43GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.48GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.06GB ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.59GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.58GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.49GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 220M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 221M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.0M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 221M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 222M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2M ±16% |
| [Geomean] | 93.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.64G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.4G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05G ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.69G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.7G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.64G ±27% |
| [Geomean] | 4.76G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.72M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 191M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.72M ± 4% |
| [Geomean] | 42.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 357M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.2M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 337M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 91.8M ±14% |
| [Geomean] | 212M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32G ±93% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.88G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 112M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.75G ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.13G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 164M ±28% |
| [Geomean] | 895M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.52k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 783k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 790k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.5k ± 0% |
| [Geomean] | 451k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.59M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 133M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.7M ±24% |
| [Geomean] | 38.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.8G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06G ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.7G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.64G ±23% |
| [Geomean] | 4.25G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 84.5M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 95.2M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.19M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 190M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 44.5M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 68.9M ±22% |
| [Geomean] | 103M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.60G ±143% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 84.8M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 949M ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 129M ±24% |
| [Geomean] | 359M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 782k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 790k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |