| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 87fe5fafbacac634646e8177c9df07a6805cf2d0 |
| experiment-commit-time | 2026-05-01T01:28:14Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T02:55:50.985116346Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.42 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.42/0 |
| upload-time | 2026-05-01T08:39:00Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.23GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.49GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.41GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.29GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.11GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.12GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.64GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.61GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.08GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.57GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.67GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 49.9M ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.22M ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.79M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 52.5M ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.55M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.77M ±14% |
| [Geomean] | 11.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.72G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.00G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.84G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.48G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 2.00G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.3M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.25M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.4M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.24M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.60M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 125M ±102% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.61M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 154M ±173% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.75M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 11.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 243M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 133M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.10M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 399M ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 89.0M ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.04M ± 4% |
| [Geomean] | 51.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.68M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.85M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.11M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10M ± 0% |
| [Geomean] | 3.25M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 966M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.45G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.16G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 484k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.22M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 767k ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.34M ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 822k ±46% |
| [Geomean] | 1.01M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |