| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | fdd592745db3cbb200c10cb1a68483b26c1953fa |
| experiment-commit-time | 2026-04-30T19:30:26Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T04:02:42.550327057Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.44 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.44/0 |
| upload-time | 2026-05-01T09:43:28Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.0µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.68GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.24GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.41GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.15GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.76GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.23GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.31GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.12GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.67GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.20GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.57GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.71GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.60GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.73GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 66.7M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.94M ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.80M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 52.9M ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.85M ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.67M ± 9% |
| [Geomean] | 12.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.85G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.47G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.72G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20G ±101% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ±24% |
| [Geomean] | 2.06G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.9M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.24M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.3M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.62M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 237M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.56M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 137M ±84% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.75M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48M ± 5% |
| [Geomean] | 12.8M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 338M ±79% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 109M ±131% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.25M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 354M ±80% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 121M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.14M ± 1% |
| [Geomean] | 55.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.8k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.64M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 0% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.96M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.13M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.00M ±17% |
| [Geomean] | 3.27M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.42G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.15G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.12G ± 8% |
| [Geomean] | 1.20G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 484k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.28M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 820k ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.66M ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 800k ±13% |
| [Geomean] | 1.09M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |