| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | e0f5c054cb123da461a4ac858ad6dd0e3fcc6f92 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:02:15Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T18:06:29.185858595Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.5 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.5/0 |
| upload-time | 2026-05-01T00:57:24Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 91.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.4µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.25GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.57GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.16GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.56GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.49GB ±11% |
| [Geomean] | 5.71GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.85GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.32GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.83GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.36GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.27GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.73GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 443M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 559M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 264M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 443M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 564M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 282M ±12% |
| [Geomean] | 408M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.65G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.0G ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.49G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.84G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.0G ±60% |
| [Geomean] | 10.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 383M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 225M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 386M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 218M ±27% |
| [Geomean] | 311M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 802M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 980M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 386M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 849M ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 423M ±19% |
| [Geomean] | 701M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.42G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.33G ±184% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.58G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.64G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.30G ±99% |
| [Geomean] | 3.30G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.0k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 2% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 658k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 663k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.6k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 169M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 158M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 230M ± 5% |
| [Geomean] | 194M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.57G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.7G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.63G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.5G ±75% |
| [Geomean] | 14.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 145M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 204M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 195M ±27% |
| [Geomean] | 167M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 314M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 319M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 320M ±10% |
| [Geomean] | 318M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 976M ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 503M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.42G ±184% |
| [Geomean] | 920M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5k ± 1% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 1% |
| [Geomean] | 721k |