| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 87fe5fafbacac634646e8177c9df07a6805cf2d0 |
| experiment-commit-time | 2026-05-01T01:28:14Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T04:25:45.384328944Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.50 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.50/0 |
| upload-time | 2026-05-01T11:14:44Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.4µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.75GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.35GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.49GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.63GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.62GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.92GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.31GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.35GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.81GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.44GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.79GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 434M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 562M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 266M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 436M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 561M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 280M ±14% |
| [Geomean] | 406M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.84G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.5G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.46G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.1G ± 8% |
| [Geomean] | 11.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 186M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 199M ±35% |
| [Geomean] | 293M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 798M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.12G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 394M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 799M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 411M ±31% |
| [Geomean] | 700M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.46G ±78% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.47G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.82G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.80G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.83G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.63G ±104% |
| [Geomean] | 3.93G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 2% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 673k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 664k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.8k ± 1% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 177M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 232M ± 4% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.6G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 26.5G ±27% |
| [Geomean] | 16.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 166M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 133M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 175M ±40% |
| [Geomean] | 151M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 322M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 310M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 327M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 305M ±15% |
| [Geomean] | 316M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.45G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.82G ±180% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 926M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.59G ±103% |
| [Geomean] | 1.40G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.07k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 718k |