| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | aa62c187491e3e317ed80ca1f930393ca5260299 |
| experiment-commit-time | 2026-04-30T19:30:22Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T05:50:56.261112687Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.52 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.52/0 |
| upload-time | 2026-05-01T11:33:39Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.23GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.46GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.49GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.41GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.07GB ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.28GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.11GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.84GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.64GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.51GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.23GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.57GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.66GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 63.2M ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.88M ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.76M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 58.9M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.66M ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.74M ± 8% |
| [Geomean] | 12.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.99G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.09G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.08G ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.61G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.48G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ± 7% |
| [Geomean] | 2.01G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 22.0M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.1M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.69M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 187M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.47M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.52M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 185M ±136% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.41M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 12.8M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 396M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 136M ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.67M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 351M ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 121M ±108% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.30M ±16% |
| [Geomean] | 59.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.2k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.63M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 0% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.95M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.92M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.06M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11M ± 6% |
| [Geomean] | 3.23M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.03G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.08G ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.43G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.12G ± 7% |
| [Geomean] | 1.16G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 484k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.65M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 930k ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.53M ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 830k ±45% |
| [Geomean] | 1.18M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |