| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 95470667eb6613f73557a4228e0731f4bacef0ec |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T17:43:21Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T06:06:49.326220717Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.54 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.54/0 |
| upload-time | 2026-05-01T11:43:00Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.27GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.16GB ±31% |
| [Geomean] | 3.75GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.35GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.04GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.01GB ±28% |
| [Geomean] | 5.16GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.00GB ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.93GB ±19% |
| [Geomean] | 7.28GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 234M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.9M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 225M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 239M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.9M ±72% |
| [Geomean] | 90.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.28G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 895M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.70G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 17.7G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 861M ±95% |
| [Geomean] | 4.19G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 156M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.86M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.76M ± 9% |
| [Geomean] | 42.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 69.8M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 366M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.9M ±63% |
| [Geomean] | 203M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.50G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.73G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 115M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.54G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.67G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 109M ±62% |
| [Geomean] | 892M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 766k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 761k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 2% |
| [Geomean] | 447k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 145M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.94M ±95% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 139M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.57M ±102% |
| [Geomean] | 34.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1G ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 898M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.1G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 874M ±92% |
| [Geomean] | 3.59G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 100M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 81.8M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.20M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 205M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.8M ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 194M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 41.5M ±92% |
| [Geomean] | 94.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 692M ±181% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 85.5M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±154% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 82.8M ±72% |
| [Geomean] | 268M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 764k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 759k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |