| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 95470667eb6613f73557a4228e0731f4bacef0ec |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T17:43:21Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T07:07:03.749294428Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.58 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.58/0 |
| upload-time | 2026-05-01T12:48:42Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.96GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.71GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.73GB ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.21GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.89GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.93GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.25GB ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.64GB ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.36GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.0GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.06GB ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.86GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.64GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.36GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 55.0M ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.90M ±118% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.87M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 62.4M ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.88M ±158% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.34M ±37% |
| [Geomean] | 10.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.77G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 679M ±137% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.77G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 416M ±222% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.12G ± 8% |
| [Geomean] | 1.51G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.2M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.0M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.54M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 178M ±135% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.08M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 242M ±108% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.25M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 12.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 375M ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 10.7M ±117% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.40M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 465M ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 73.7M ±219% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.19M ±12% |
| [Geomean] | 36.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 15.0k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 893k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 897k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.98M ±112% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.04M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.35M ±174% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.50M ±51% |
| [Geomean] | 2.31M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 645M ±139% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.10G ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 389M ±228% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.12G ± 8% |
| [Geomean] | 746M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 465k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.28M ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 889k ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.04M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 800k ±38% |
| [Geomean] | 986k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 893k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 895k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.23M |