| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | fdd592745db3cbb200c10cb1a68483b26c1953fa |
| experiment-commit-time | 2026-04-30T19:30:26Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T07:34:17.358693216Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.59 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.59/0 |
| upload-time | 2026-05-01T14:23:23Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.2µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.6µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.6µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.76GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.76GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.40GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.17GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.83GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.61GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.74GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.71GB ± 3% |
| [Geomean] | 5.83GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.04GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.39GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.44GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.99GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.37GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.47GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.87GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 444M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 573M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 270M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 437M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 559M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 286M ±11% |
| [Geomean] | 411M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.46G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.7G ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.32G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.0G ±43% |
| [Geomean] | 12.0G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 382M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 207M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 337M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 382M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 169M ±29% |
| [Geomean] | 290M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 822M ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.13G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 408M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 832M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.00G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 410M ±19% |
| [Geomean] | 712M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.84G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.14G ±126% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.47G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.56G ±81% |
| [Geomean] | 3.97G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 682k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 670k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.5k ± 2% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 153M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 230M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 162M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 2% |
| [Geomean] | 190M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.1G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 25.9G ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.9G ±31% |
| [Geomean] | 16.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 182M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 141M ±36% |
| [Geomean] | 148M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 309M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 317M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 312M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 292M ± 9% |
| [Geomean] | 307M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 886M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.45G ±149% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 936M ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.72G ±83% |
| [Geomean] | 1.35G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.06k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 3% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 3% |
| [Geomean] | 719k |