| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 2992086cf8f3887f91d75ba28faff5756d8c2c28 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:01:39Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T18:20:39.218157964Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.6 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.6/0 |
| upload-time | 2026-05-01T01:11:31Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.3µs ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.3µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.76GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.38GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.36GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.17GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.42GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.40GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.72GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.88GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.02GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.95GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.53GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.50GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.93GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 434M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 565M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 280M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 437M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 551M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 301M ±10% |
| [Geomean] | 413M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.95G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.3G ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.19G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.9G ±64% |
| [Geomean] | 11.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 371M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 178M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 350M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 367M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 202M ±34% |
| [Geomean] | 289M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 859M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 411M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 794M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 470M ±14% |
| [Geomean] | 733M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.64G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.35G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.51G ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.80G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.08G ±77% |
| [Geomean] | 4.09G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 689k ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 669k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.4k ± 2% |
| [Geomean] | 265k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 229M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 172M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 5% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 25.2G ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.2G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.8G ±77% |
| [Geomean] | 15.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 153M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 177M ±38% |
| [Geomean] | 149M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 334M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 302M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 314M ±12% |
| [Geomean] | 317M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 940M ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.08G ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.22G ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.65G ±111% |
| [Geomean] | 1.41G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.06k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5k ± 1% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 1% |
| [Geomean] | 721k |