| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | d876fda0883944e50a6f2c950773cdb12a626dc8 |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:16:09Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T08:44:22.29431387Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.60 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.60/0 |
| upload-time | 2026-05-01T14:25:59Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.0µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.10GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.70GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.38GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.02GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.13GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.18GB ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.59GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.45GB ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.57GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.15GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.59GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.63GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 55.6M ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.63M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.84M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 60.6M ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.66M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.90M ± 8% |
| [Geomean] | 12.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.84G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 866M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.12G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.85G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.51G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ± 8% |
| [Geomean] | 1.96G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.6M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.24M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.4M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.26M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.83M ± 4% |
| [Geomean] | 3.65M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 156M ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.47M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 194M ±125% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.62M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.52M ± 5% |
| [Geomean] | 12.6M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 276M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 116M ±125% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.37M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 429M ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 122M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.40M ±14% |
| [Geomean] | 56.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 892k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.8k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 0% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.52M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.02M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.14M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.04M ± 5% |
| [Geomean] | 3.13M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 835M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.11G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.45G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ±12% |
| [Geomean] | 1.11G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 482k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.55M ±100% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 822k ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.36M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 833k ±20% |
| [Geomean] | 1.10M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 882k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |