| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 50856a181c0635b51bcb99b1df35e23d02cfacf6 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T17:54:15Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T07:54:35.162211016Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.61 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.61/0 |
| upload-time | 2026-05-01T14:44:40Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.9µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.55GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.60GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.55GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.74GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.40GB ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.60GB ±14% |
| [Geomean] | 5.78GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.80GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.51GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.39GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.88GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.45GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.39GB ±11% |
| [Geomean] | 7.82GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 433M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 566M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 274M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 449M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 571M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 264M ±10% |
| [Geomean] | 407M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.55G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.6G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.6G ±99% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.08G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.8G ±11% |
| [Geomean] | 11.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 349M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 222M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 362M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 367M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 210M ±24% |
| [Geomean] | 302M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 775M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 421M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 829M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 377M ± 7% |
| [Geomean] | 695M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.48G ±78% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.36G ±127% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.41G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.35G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70G ±152% |
| [Geomean] | 3.51G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.09k ± 1% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 665k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 668k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.2k ± 1% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 163M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 229M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 157M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 228M ± 3% |
| [Geomean] | 191M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.4G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.7G ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.2G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.8G ±53% |
| [Geomean] | 14.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 124M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 188M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 126M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 187M ±28% |
| [Geomean] | 153M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 293M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 328M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 313M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 317M ±10% |
| [Geomean] | 313M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.05G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.44G ±199% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 953M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21G ±166% |
| [Geomean] | 1.15G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.7k ± 1% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.24M ± 1% |
| [Geomean] | 722k |