| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 8b2f069b1418039450ea6cb3e85dc386a46d93cc |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:19:04Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T11:17:43.471466475Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.65 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.65/0 |
| upload-time | 2026-05-01T18:07:14Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.0µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.69GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.63GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.61GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.67GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.42GB ±11% |
| [Geomean] | 5.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.81GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.84GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.19GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.75GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 449M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 568M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 284M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 445M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 557M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 276M ±11% |
| [Geomean] | 413M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.82G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.0G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.2G ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.92G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.6G ±59% |
| [Geomean] | 11.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 386M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 224M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 365M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 203M ±44% |
| [Geomean] | 303M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 820M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.01G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 421M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 839M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.00G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 406M ±16% |
| [Geomean] | 701M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.79G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.34G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.14G ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.13G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.72G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.12G ±166% |
| [Geomean] | 3.85G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.0k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.0k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 658k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 661k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.9k ± 2% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 165M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 173M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 3% |
| [Geomean] | 199M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.0G ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.6G ±69% |
| [Geomean] | 15.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 131M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 199M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 180M ±51% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 312M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 324M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| [Geomean] | 319M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 850M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05G ±130% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.50G ±132% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.58G ±189% |
| [Geomean] | 1.21G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 714k |