| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | c9712872cceb0dc445be5d92817f1f0fa5a71f5c |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T17:53:15Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T11:21:16.543646045Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.66 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.66/0 |
| upload-time | 2026-05-01T18:09:38Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.3µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 91.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.81GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.78GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.52GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.50GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.54GB ±10% |
| [Geomean] | 5.71GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.97GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.35GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.90GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.36GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.78GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 433M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 562M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 273M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 439M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 573M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 289M ±13% |
| [Geomean] | 411M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.21G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.1G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.17G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.4G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.0G ±61% |
| [Geomean] | 11.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 358M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 229M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 215M ±26% |
| [Geomean] | 303M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 819M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.14G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 391M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 812M ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 456M ±25% |
| [Geomean] | 725M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.76G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.29G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 696M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.60G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.34G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.28G ±88% |
| [Geomean] | 3.21G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 3% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 689k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 659k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.0k ± 3% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 170M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 170M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 232M ± 4% |
| [Geomean] | 199M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.7G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.3G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.5G ±80% |
| [Geomean] | 14.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 204M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 188M ±24% |
| [Geomean] | 161M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 329M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 329M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 322M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 326M ± 8% |
| [Geomean] | 326M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.22G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 500M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 805M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.26G ±155% |
| [Geomean] | 888M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 714k |