| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | bb416f50576f5354d60f762da37c96da91cd1221 |
| experiment-commit-time | 2026-05-01T13:02:46Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T13:08:02.592801619Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.68 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.68/0 |
| upload-time | 2026-05-01T18:41:16Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.97GB ±39% |
| [Geomean] | 3.51GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.37GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.19GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.82GB ±33% |
| [Geomean] | 4.85GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.44GB ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.79GB ±18% |
| [Geomean] | 7.13GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 212M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 206M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.45M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 210M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 203M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.7M ±91% |
| [Geomean] | 69.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.47G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.4G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 163M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.61G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 532M ±190% |
| [Geomean] | 2.58G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 184M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 153M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 182M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 156M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.54M ± 2% |
| [Geomean] | 41.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 322M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 351M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.6M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 319M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.3M ±91% |
| [Geomean] | 161M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.40G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.81G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 55.5M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.37G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.87G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 94.8M ±95% |
| [Geomean] | 658M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.4k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 3% |
| [Geomean] | 7.68k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.35M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 810k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.36M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 808k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 3% |
| [Geomean] | 461k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 123M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.66M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.02M ±123% |
| [Geomean] | 19.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.1G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 163M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.42G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 579M ±190% |
| [Geomean] | 1.73G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 98.1M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 106M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.53M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.8M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 192M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 30.4M ±148% |
| [Geomean] | 60.1M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 835M ±149% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 30.5M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 785M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 68.1M ±122% |
| [Geomean] | 192M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 810k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 807k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.17M |