| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | bb416f50576f5354d60f762da37c96da91cd1221 |
| experiment-commit-time | 2026-05-01T13:02:46Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T13:09:54.528687151Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.69 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.69/0 |
| upload-time | 2026-05-01T18:52:50Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.10GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.45GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.09GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.29GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.08GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.12GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.25GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.09GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.12GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.52GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.5GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.41GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.33GB ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.56GB ± 0% |
| [Geomean] | 7.54GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 58.2M ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.71M ±150% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.24M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 54.1M ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.82M ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.95M ± 7% |
| [Geomean] | 11.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.73G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.00G ±156% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.11G ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.88G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 835M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.17G ± 9% |
| [Geomean] | 1.82G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.8M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.77M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.9M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.27M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.76M ± 3% |
| [Geomean] | 3.67M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 164M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.29M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 130M ±93% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.09M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 11.5M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 259M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 82.2M ±196% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.49M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 265M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 74.8M ±192% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.37M ± 8% |
| [Geomean] | 45.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.67M ±125% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.58M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.41M ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.17M ± 4% |
| [Geomean] | 2.92M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 951M ±154% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.11G ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 796M ±102% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.17G ± 9% |
| [Geomean] | 1.00G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.47M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 925k ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.46M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 878k ±14% |
| [Geomean] | 1.15M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |