| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | e7679df393154dcdf8544fdf6d9164bc0301e4d9 |
| experiment-commit-time | 2026-05-01T14:52:16Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T14:56:38.498157608Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.70 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.70/0 |
| upload-time | 2026-05-01T20:15:40Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.29GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.06GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.48GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.45GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.39GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.26GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 31.9M ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.46M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.75M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.6M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.54M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.51M ±27% |
| [Geomean] | 8.73M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.10G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.17G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.01G ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.03G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 990M ±29% |
| [Geomean] | 1.81G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.94M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.35M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.92M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.33M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.24M ±11% |
| [Geomean] | 1.79M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 95.5M ±146% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.38M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.38M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 6.38M ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.41M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.48M ± 2% |
| [Geomean] | 5.87M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 245M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.50M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 23.9M ±172% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 240M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.61M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.00M ±18% |
| [Geomean] | 23.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.9k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.02M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.26M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.03M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.19M ±40% |
| [Geomean] | 3.12M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.01G ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.12G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 987M ±29% |
| [Geomean] | 1.06G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 644k ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 630k ±37% |
| [Geomean] | 592k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |