| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b163a5975eb1261e34807998d8e7046e598a73e9 |
| experiment-commit-time | 2026-05-01T14:52:04Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T14:58:07.85103752Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.71 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.71/0 |
| upload-time | 2026-05-01T20:17:05Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.23GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.39GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.03GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.39GB ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.06GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.50GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.52GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.35GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.55GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.38GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.37GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.25GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 37.6M ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.75M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 32.0M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.21M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.15M ±28% |
| [Geomean] | 8.98M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.31G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 882M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.20G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 983M ±37% |
| [Geomean] | 1.79G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.46M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.93M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.46M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.97M ± 7% |
| [Geomean] | 1.50M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 151M ±98% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.03M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.08M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 91.3M ±157% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.99M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.95M ± 5% |
| [Geomean] | 8.92M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 251M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.68M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.71M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 242M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.89M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 7.69M ±91% |
| [Geomean] | 18.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.00M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.70M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.98M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.07M ±43% |
| [Geomean] | 2.93M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 879M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 983M ±37% |
| [Geomean] | 1.02G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 540k ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 620k ±35% |
| [Geomean] | 546k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |