| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | e7679df393154dcdf8544fdf6d9164bc0301e4d9 |
| experiment-commit-time | 2026-05-01T14:52:16Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T14:58:53.067810038Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.72 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.72/0 |
| upload-time | 2026-05-01T20:34:54Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.36GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.65GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.46GB ±31% |
| [Geomean] | 3.86GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.40GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.19GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.29GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.37GB ±36% |
| [Geomean] | 5.29GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.09GB ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.36GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.29GB ±25% |
| [Geomean] | 7.40GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 233M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.2M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 225M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 240M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.5M ±63% |
| [Geomean] | 95.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.01G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.61G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.7G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20G ±91% |
| [Geomean] | 4.41G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 161M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.86M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 196M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 154M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.88M ± 4% |
| [Geomean] | 44.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 364M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 71.4M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 393M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 81.0M ±56% |
| [Geomean] | 216M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.23G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.62G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 120M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.58G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.42G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 138M ±57% |
| [Geomean] | 895M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 771k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 763k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 1% |
| [Geomean] | 447k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.55M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.2M ±80% |
| [Geomean] | 37.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.6G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.1G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21G ±91% |
| [Geomean] | 4.00G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 103M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 81.8M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.25M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 201M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 50.4M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 190M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 59.5M ±72% |
| [Geomean] | 103M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 770M ±100% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 92.9M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.21G ±154% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 108M ±67% |
| [Geomean] | 311M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 769k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 761k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |