| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 4aa6dad54e60768cc77f5d2d4dab59d045ddbcd7 |
| experiment-commit-time | 2026-05-01T14:53:39Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T15:20:22.145486512Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.79 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.79/0 |
| upload-time | 2026-05-01T22:09:29Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 85.3µs ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.1µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.4µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.3µs ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 65.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.79GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.45GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.36GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.63GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.07GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.42GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.68GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.69GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.71GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.78GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.10GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.91GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.44GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.47GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.76GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 427M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 524M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 286M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 429M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 555M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 284M ±14% |
| [Geomean] | 404M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.70G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.4G ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.2G ±119% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.52G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.1G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.2G ±19% |
| [Geomean] | 12.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 336M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 179M ±30% |
| [Geomean] | 292M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 799M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 986M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 424M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 772M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 993M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 448M ±57% |
| [Geomean] | 697M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.83G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.98G ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.71G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.29G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.60G ±81% |
| [Geomean] | 3.98G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.8k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.13k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 1% |
| [Geomean] | 4.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 706k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 428k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 690k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.3k ± 1% |
| [Geomean] | 267k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 186M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 156M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 230M ± 7% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.6G ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.8G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 26.8G ±24% |
| [Geomean] | 16.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 209M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 115M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 151M ±33% |
| [Geomean] | 149M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 310M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 327M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 311M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 297M ±10% |
| [Geomean] | 311M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.85G ±176% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 834M ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 864M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.71G ±98% |
| [Geomean] | 1.38G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.14k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 1% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 429k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 1% |
| [Geomean] | 723k |