| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 628674a0c1ac038c01a0e5c0edb4e43e6104f57b |
| experiment-commit-time | 2026-05-05T22:30:14Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-06T03:20:40.650205256Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260506.37 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260506.37/0 |
| upload-time | 2026-05-06T08:59:11Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.34GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.81GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.93GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.29GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.37GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.36GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.92GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.48GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.21GB ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.52GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.70GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.50GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 230M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 251M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 228M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 249M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 30.6M ±44% |
| [Geomean] | 113M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.09G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.41G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.8G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68G ± 8% |
| [Geomean] | 5.11G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 196M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 184M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.68M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 196M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 157M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.87M ±22% |
| [Geomean] | 45.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 401M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.7M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 362M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 384M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 126M ±27% |
| [Geomean] | 246M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.48G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.81G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 148M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.52G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.43G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 194M ±30% |
| [Geomean] | 1.01G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.2k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.30k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.27M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 737k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.28M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 749k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 438k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 149M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.7M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.1M ±47% |
| [Geomean] | 50.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.1G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.2G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68G ± 4% |
| [Geomean] | 4.11G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 113M ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 87.7M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.46M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 216M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 69.0M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 202M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 104M ±38% |
| [Geomean] | 133M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 692M ±162% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 121M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 936M ±158% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 164M ±33% |
| [Geomean] | 337M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 18.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 736k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 747k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.12M |