| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | d81ba6c35d0a067544d6b4ba16873cddf2015661 |
| experiment-commit-time | 2026-05-05T22:30:05Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-06T04:09:08.001009654Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260506.41 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260506.41/0 |
| upload-time | 2026-05-06T09:46:32Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.79GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.80GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.03GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.16GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.84GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.78GB ± 4% |
| [Geomean] | 5.58GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.31GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.42GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.60GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.56GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 238M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.4M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 223M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 234M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.0M ±16% |
| [Geomean] | 105M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.54G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.62G ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.37G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.2G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.58G ±24% |
| [Geomean] | 4.81G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 160M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.55M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 195M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 162M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.60M ±15% |
| [Geomean] | 43.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 376M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 100M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 362M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 97.0M ±21% |
| [Geomean] | 233M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.59G ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.73G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 168M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.48G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.85G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 161M ±15% |
| [Geomean] | 986M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 7.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 766k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 756k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.7k ± 0% |
| [Geomean] | 445k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.7M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 147M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.8M ±28% |
| [Geomean] | 46.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.4G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.58G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.8G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.58G ±24% |
| [Geomean] | 4.50G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 99.0M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 110M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.60M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 203M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 79.2M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 206M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 73.2M ±37% |
| [Geomean] | 125M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 809M ±107% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 138M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 733M ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 133M ±20% |
| [Geomean] | 323M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 764k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 754k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.13M |