| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | d5d2bde7484eb4696dabf481c99864ec26676265 |
| experiment-commit-time | 2026-05-05T16:49:05Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-06T05:57:03.386544048Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260506.44 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260506.44/0 |
| upload-time | 2026-05-06T12:57:28Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 74.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 49.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 49.3µs ± 3% |
| [Geomean] | 68.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.63GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.40GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.33GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.64GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.39GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.33GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.01GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.57GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.57GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.93GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.51GB ±10% |
| [Geomean] | 5.63GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.04GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.41GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.73GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.05GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.30GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.65GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 448M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 571M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 333M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 449M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 545M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 330M ± 4% |
| [Geomean] | 436M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.40G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 17.0G ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.4G ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.88G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.6G ±39% |
| [Geomean] | 13.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 364M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 346M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 214M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 364M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 367M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 230M ±23% |
| [Geomean] | 306M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 779M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 557M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 789M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 554M ±33% |
| [Geomean] | 769M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.48G ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.11G ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.94G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.50G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.54G ±51% |
| [Geomean] | 4.95G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.70k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.02k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.85k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.02k ± 4% |
| [Geomean] | 4.28k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 685k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 402k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 681k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 411k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.0k ± 4% |
| [Geomean] | 257k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 182M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 248M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 190M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 250M ± 4% |
| [Geomean] | 215M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.7G ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.0G ±72% |
| [Geomean] | 16.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 123M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 186M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 156M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 199M ±33% |
| [Geomean] | 163M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 324M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 332M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 347M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 337M ±15% |
| [Geomean] | 335M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.60G ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.15G ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.28G ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.09G ±132% |
| [Geomean] | 1.74G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.73k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.2k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.87k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.3k ± 3% |
| [Geomean] | 11.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 404k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.15M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 412k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.16M ± 3% |
| [Geomean] | 687k |