| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-10T18:03:25.412326176Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260510.34 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260510.34/0 |
| upload-time | 2026-05-10T23:37:58Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.04GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.10GB ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.05GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.07GB ±35% |
| [Geomean] | 3.64GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.28GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.03GB ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.08GB ±24% |
| [Geomean] | 5.16GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.91GB ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.21GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.11GB ±11% |
| [Geomean] | 7.22GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 229M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 243M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.8M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 231M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 240M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.7M ±71% |
| [Geomean] | 94.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.64G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.1G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 862M ±95% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.20G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 980M ±147% |
| [Geomean] | 4.27G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 161M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.84M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 198M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 155M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.86M ± 5% |
| [Geomean] | 44.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 361M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 381M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 72.8M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 393M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 67.5M ±55% |
| [Geomean] | 213M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.55G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.27G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 126M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.52G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.09G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 122M ±99% |
| [Geomean] | 927M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.3k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 755k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.27M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 754k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 1% |
| [Geomean] | 441k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 142M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.80M ±127% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.77M ±95% |
| [Geomean] | 35.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.6G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 866M ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 17.3G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 983M ±132% |
| [Geomean] | 3.77G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 107M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 87.4M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.38M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 202M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 51.0M ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.8M ±70% |
| [Geomean] | 98.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 453M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 97.3M ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.16G ±132% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.7M ±87% |
| [Geomean] | 260M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 753k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 753k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |