| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent-sizespecializedmalloc |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-10T18:05:09.507599405Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260510.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260510.35/0 |
| upload-time | 2026-05-10T23:40:35Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.28GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.84GB ±23% |
| [Geomean] | 3.63GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.31GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.24GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.40GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.86GB ±32% |
| [Geomean] | 5.17GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.23GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.86GB ±14% |
| [Geomean] | 7.30GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 233M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.4M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 234M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.9M ±89% |
| [Geomean] | 88.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.88G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.12G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.48G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.8G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 747M ±170% |
| [Geomean] | 4.28G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 191M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 155M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.31M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 145M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.24M ± 7% |
| [Geomean] | 40.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 381M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 71.1M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 357M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 60.2M ±81% |
| [Geomean] | 203M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.76G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 120M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33G ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.22G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 103M ±71% |
| [Geomean] | 835M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 765k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 766k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 1% |
| [Geomean] | 447k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.94M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 144M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.29M ±130% |
| [Geomean] | 34.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.6G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.12G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.8G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 740M ±172% |
| [Geomean] | 3.59G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 92.1M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 94.4M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.29M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 51.5M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 42.5M ±117% |
| [Geomean] | 96.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.17G ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 91.8M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.11G ±142% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 77.8M ±94% |
| [Geomean] | 310M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 763k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 765k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |